Wpływ diety na cholesterol.

Cholesterol dzielimy na tzw. dobry HDL i zły LDL. Cholesterol to nic innego jak pochodne substancje lipidowe obecne w osoczu krwi i tkankach. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak bardzo ważne jest, aby nie przekraczał on normy. Jego nadmiar (LDL)odpowiedzialny jest głównie za choroby układu naczyniowego. Najlepszą opcją jest posiadanie wysokiego poziomu HDL przy zachowaniu jak najniższego LDL.

Co powoduje zbyt wysoki poziom cholesterolu

Wysoki poziom cholesterolu w osoczu krwi jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia, może doprowadzić do poważnych chorób układu krążenia. Cholesterol (LDL) jest odpowiedzialny za powstawanie tzw. blaszki miażdżycowej. Gdy blaszka narasta dochodzi do zmniejszenia się światła naczynia krwionośnego. Całkowite zamknięcia takiego naczynia prowadzi do zawału serca, udaru mózgu lub wylewu. Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować raz na jakiś czas stan cholesterolu poprzez badania oraz zdrowo się odżywiać i prowadzić aktywny tryb życia.

Jak dieta jest w stanie pomóc w walce z cholesterolem?

Zdrowe nawyki żywieniowe są bardzo ważne w profilaktyce wielu chorób w tym także zbyt wysokiego cholesterolu. Najbardziej na podwyższenie poziomu LDL mają wpływ: tłuste mięsa, podroby, tłusty nabiał, ser żółty, smalec, masło, żółtka jaj. Znajduje się bowiem w nich duża ilość nasyconych kwasów tłuszczowych. Aby obniżyć poziom złego cholesterolu musimy wyeliminować z diety produkty odpowiadające za jego wzrost. Kolejnym krokiem jest włączenie produktów, które podwyższają poziom dobrego cholesterolu. Zaliczamy do nich m.in.: wielonienasycone kwasy tłuszczowe, jednonienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy rozpuszczalny w wodzie. Dieta śródziemnomorska i wegetariańska są bardzo skuteczne w walce ze zbyt wysokim cholesterolem.

 

Dzięki diecie jesteśmy w stanie obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, co jest bardzo korzystne dla naszego organizmu, gdyż przeciwdziała wielu chorobą układu krążenia. Ponadto dieta w połączeniu z aktywnością fizyczna jest w stanie zdziałać jeszcze więcej.

 

 

Author: yasumi-slim.pl