Pieczenie stóp może mieć wiele różnych przyczyn. Najczęściej dotyczy osób, które regularnie korzystają z basenów, sauny bądź siłowni – miejsc, w których najłatwiej doprowadzić do zakażenia grzybicą. Jednak uporczywe pieczenie stóp może zwiastować inne problemy, na przykład może być objawem chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy.
Pieczenie stóp co najczęściej oznacza
Piekące stopy mogą również po prostu być skutkiem ciepła w okresie letnim, kiedy nosimy zakryte i niezbyt przewiewne buty. Grzybica, najczęściej świadcząca choroba w której głównym objawem są piekące stopy najczęściej objawia się również rogowaceniem i złuszczaniem naskórka, a także licznymi pęknięciami. Pieczenie stóp mogą również wywoływać modzele, czyli odciski, które powstają na podeszwie stóp pod wpływem stałego ucisku (na przykład podczas chodzenia na obcasach bądź w zbyt ciasnych butach). Są bardzo łatwe do rozpoznania, ponieważ są to dość duże, żółte narośla zgrubiałej skóry. W momencie naciskania na modzele narasta silny ból. Wówczas najlepiej jak najszybciej zmienić obuwie na bardziej wygodne i przewiewne. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do powstania stanu zapalnego, który wywoła o wiele bardziej silny ból niż dotychczas.
Kolejną przyczyną pieczenia stóp są nagniotki, które również powstają poprzez ucisk obuwia. Zlokalizowane są na stawach palców stóp. Swoim wyglądem przypominają ziarniste i stwardniałe zgrubienia. Pieczenie stóp może również oznaczać zapalenie rozcięgna podeszwowego, czyli tak zwanej ostrogi piętowej. Początkowo ból nie jest zbyt bardzo intensywny, jednak z upływem czasu może narastać i przybierać na sile. Ból, najbardziej nasilony jest rano, zaraz po wstaniu z łóżka oraz po okresie dłuższego siedzenia bądź leżenia. Pieczenie stóp może również oznaczać neuropatię, czyli uszkodzenie nerwów obwodowych (znajdujących się w skórze i mięśniach). Charakterystycznymi objawami są wówczas: ból, drętwienie, mrowienie, pieczenie i palenie kończyn.
Najnowsze komentarze